Jak používat špunty do uší, aby Vás opravdu ochránili
Mnoho lidí ví, jak špunty do uší 3M vypadají a jaký mají účel. Málo kdo, ale už ví jak správně nasadit, aby správě seděli a opravdu tlumili okolní zvuk.
Na trhu najdete hromadu různých druhů špuntů – od těch nejjemnějších pěnových pro sladký spánek – přes těsnící silikonové špunty na plavání – až po titanové špunty s nejdelší životností a nejvyšším utlumením vůbec. Každé z nich se ale vkládají do ucha trochu jinak.
Pěnové špunty do uší 3M
Polyuretanová pěna je nejčastěji používaným materiálem pro výrobu špuntů do uší. Je pohodlná a velmi dobře tlumí. Používá se pro špunty na spaní a proti chrápání, ale i špunty proti hluku nebo na hlasitou hudbu.
Věděli jste, že pěnové špunty vydrží maximálně pět použití? Delším používáním se špunty špiní a vy riskujete ušní infekci.
Jak je použít?
- Omyjte si ruce – díky umytí rukou omezíte možnost bakterií, které s mohou dostat do uší
- Srolujte špunty – díky tomu se špunty zúží a je jednodušší je aplikovat
- Natáhněte boltec - to pomůže uvolnit ušní kanálek, abyste mohli špunty snáz zastrčit
- Vkládejte špunty s citem - opatrně zasuňte srolovaný špunt do ušního kanálku
- Dejte špuntům čas - podržte špunty 20 až 30 vteřin na místě, polyuretanové pěně dejte čas, aby se zcela roztáhla a dobře tlumila veškerý hluk
- Zkontrolujte jak slyšíte
Voskové nebo silikonové špunty 3M
Silikonové nebo voskové špunty vypadají jako malé kuličky. Nevkládají se dovnitř kanálku, ale lepí se kolem něj.
- Omyjte si ruce
- Zahřejte špunty v dlani - aby voskové nebo silikonové špunty v uchu perfektně sedly, chvíli je zahřívejte v sevřené pěsti
- Udělejte ze špuntů kuličky
- Nalepte špunty okolo ušního kanálku - tyto špunty se nejčastěji nestrkají přímo do ušního kanálku, ale zploští kolem ušní dírky
Správně nasazené špunty příjemně tlumí okolní hluky a vy se s nimi cítíte pohodlně.
Znovupoužitelné špunty do uší
Používáte-li špunty do uší často, vyplatí se vám pořídit si znovupoužitelné špunty. Pokud o špunty dobře pečujete, vydrží vám měsíce i roky. Patří mezi ně třeba špunty z pevného silikonu, termoplastu nebo gumy.
Postup se bude lišit podle materiálu. Podrobný návod určitě najdete na každém balení, nicméně na začátku platí stejný postup jako u špuntů pěnových.
Základem jsou čistě omyté ruce a pomalý, houpavý pohyb při vkládání. Aby špunty co nejlíp seděly, pomůže vám lehoučce natáhnutý boltec.
Pozor, ujistěte se, že špunty nestrkáte příliš hluboko. Velká část špuntů by měla být v ušním kanálku, ale malý kousek by měl vyčuhovat pro jejich jednoduché vytažení.