Historie rozhlasu
Bezdrátový rozhlas zná určitě každý. Vždyť v každé vesnici se stále používá k hlášení důležitých informací. A ve městech (ale stejně i ve vesnicích) je znám především díky zkoušce sirén, která se opakuje každou první středu v měsíci. Víte ale o něm všechno?
Kdo jej vynalezl?
Na vytvoření rozhlasu se nepodílel pouze jeden člověk. Je to práce několika lidí. Prvním důležitým člověkem ve vývoji rozhlasu se stal James Clerk Maxwell, který v roce 1864 publikoval své matematické studie a prakticky tak objevil elektromagnetické vlny. V roce 1887 dokázal Rudolf Hertz vytvořit elektromagnetické vlny a dokázat tak platnost Maxwellových teorií. Uznání se však za svého života nedočkal. Na jeho práci navázal Guglielmo Marconi, který v roce 1895 přišel na to, že antény mohou vysílat signál na delší vzdálenost. Získal patent pro rádiovou kabelovou telegrafii a založil si vlastní společnost. V roce 1902 vyslal první rozhlasový signál ze Severní Ameriky do Velké Británie.
Kdy se začalo poprvé vysílat?
První vysílání prováděli amatéři, protože vlády chtěly rádiové vlny využívat pouze pro vojenské účely. První vysílací stanice vznikla v roce 1919 v Pittsburghu. Vysílala se na ní zejména hudba, ale také sportovní výsledky, rozhovory a dokonce první rozhlasové reklamy. V roce 1921 byl vysílán koncert Filharmonického orchestru města New York, který sklidil velký úspěch. V té době bylo v USA asi 50 000 rádiových stanic.
Současnost rozhlasu
V dnešní době se stále více a více začíná používat namísto analogového rozhlasu bezdrátový rozhlas. Dne 13. února 1946 došlo k prvnímu radiovému vysílání Organizace spojených národů. Proto je tento den od roku 2016 označen jako Světový den rozhlasu. Na závěr už jen jednu věc. Věděli jste, že v současnosti asi 94% dospělých poslouchá rozhlas každý den například prostřednictvím svého chytrého telefonu, počítače nebo v autě? Rozhlas tedy stále není hudbou minulosti. Právě naopak. Stále se aktivně podílí na naší současnosti.